BIM – skratka, ktorú budete počuť často vo svete architektúry, staviteľstva a pozemného staviteľstva. Veľa sa dočítate aj v našej dokumentácii. Môže odkazovať na softvér – napríklad BricsCAD ® BIM – model vytvorený pomocou softvéru a proces vytvárania samotného modelu.
„Building Information Modeling“, znamená stavebné informačné modelovanie.
Čo je to BIM?
BIM popisuje proces, ktorý architekti, inžinieri a odborníci v stavebníctve (AEC) používajú na pridávanie a extrahovanie údajov do 3D budov alebo štruktúrnych modelov. Každý detail je možné modelovať v BIM; vonkajšie steny kanalizačné systémy, osvetlenie atď.
Building Information Model je každý model CAD, ktorý obsahuje informácie o budovaní špecifické.
Softvér BIM , ako napríklad BricsCAD BIM , je špecifický druh softvéru CAD, ktorý ho používal na vytváranie informačných modelov budov. Je osobitne zameraný na architektov, stavebných inžinierov, projektových manažérov a dodávateľov – kohokoľvek, kto plánuje, navrhuje, stavia, prevádzkuje alebo udržiava budovy alebo fyzickú infraštruktúru. Dokumentuje všetko v budove; inžinierske siete, ventilačné systémy, geosociálne údaje, dopravné spojenia, materiály, množstvá atď.
Prečo používať BIM?
Vytvorením BIM sa zefektívni plánovanie, projektovanie a riadenie výstavby stavebných projektov. Vytvorením modelu BIM môžu architekti a statici rýchlo prechádzať celým radom možných návrhov. To im umožňuje hľadať najlepšie riešenie na základe rôznych faktorov; náklady na materiál, použiteľnosť, energetická účinnosť atď.
Architektonický dizajn sa tradične opieral o 2D technické výkresy. To často viedlo k nesprávnej interpretácii a nekonzistentnosti. 3D modely ponúkajú ďalší rozmer, ktorý pomáha všetkým zapojeným do projektu lepšie pochopiť priestor a vzťah medzi rôznymi stavebnými prvkami.
BIM ponúka k 3D modelu ďalšiu vrstvu údajov. BIM umožňuje každému špecialistovi pridať do modelu svoje vlastné údaje. Zahrnutím všetkých úrovní rozvoja do rovnakého modelu (napr. Architektonický, štrukturálny a MEP) je ľahšie naplánovať a koordinovať projekt a zvýrazniť prípadné konflikty a nezrovnalosti.
Ďalšou výhodou je, že je ľahké rýchlo pridať poznámky do výkresov BIM, pretože potrebné údaje sú už obsiahnuté v geometrii.
Aký je rozdiel medzi BIM a CAD?
CAD ( Computer-aided design) je jednoducho použitie počítača ako pomôcky pri procese návrhu. Je tiež bežné označiť akýkoľvek softvérový balík používaný pri návrhu ako „CAD“.
Výkresy vytvorené pomocou softvérového balíka CAD nemusia nevyhnutne obsahovať ďalšie údaje týkajúce sa materiálu, nákladov, hmotnosti atď. CAD môže byť iba „hlúpa“ geometria.
Informačné modely budov sú modely CAD, ktoré obsahujú aj údaje špecifické pre budovu. To uľahčuje napríklad analýzu a extrakciu údajov. Tieto informácie zahŕňajú všetko od geopriestorových informácií až po množstvá položiek. Pomáha procesu návrhu od počiatočného plánovania až po stavbu a ďalšie.
Ak otvoríte model v BricsCADe , kliknete na prvok a pozriete sa na panel Vlastnosti, uvidíte, že objekty BIM obsahujú viac údajov ako CAD.
Na čo sa používa BIM?
BIM sa používa na navrhovanie a dokumentovanie budov a stavieb; domy, továrne, byty, kancelárie, rastliny atď. PLANTS
Informačné modely budov sa používajú na analýzu, na cyklické prepracovanie najrôznejších dizajnových riešení, na vytváranie renderov pre klientov a na extrakciu plánov a dokumentácie 2D rezov pre pracovníkov stavieb a staveniska.
Informačný model budovy možno dokonca použiť na simulačné analýzy, ako napríklad energetická účinnosť, stabilita pri zemetrasení a všeobecná bezpečnosť. Okrem toho je možné model BIM použiť tak počas výstavby, ako aj po nej.
Aký je proces BIM?
Proces vytvárania informačného modelu budovy nie je vôbec komplikovaný. Je to veľmi podobné procesu s akýmkoľvek modelovaním budov. Ak sa však použije BIM, k vytvorenému 3D modelu sú pripojené ďalšie údaje.
BricsCAD BIM má nástroje, ako napríklad BIMify a BimAutoMatch, ktoré automaticky pridávajú údaje BIM do modelu, takže máš o starosť menej!
Je BIM iba pre nové projekty?
Prácou z existujúcich plánov a z point cloud data je možné vytvárať BIM modely existujúcich štruktúr. To umožňuje spoločnostiam modelovať renovácie a robiť záznamy do budúcnosti.
Jedným z takýchto príkladov sú renovačné práce na veži Elizabeth Tower „Big Ben“ v Londýne. Spoločnosť zodpovedná za renováciu veže vytvorila informačný model úplného zostavenia s cieľom analyzovať súčasnú štruktúru a zdokumentovať renováciu pre budúcich pracovníkov.
Čo je to 4D BIM?
4D BIM označuje model, ktorý obsahuje „4. dimenziu“ – čas.
Čo je to 5D BIM?
5D BIM sa týka modelu, ktorý obsahuje ďalšie informácie, napríklad správu aktív a udržateľnosť.
Čo je 6D BIM?
6D BIM sa týka modelu dodaného po dokončení stavby. Tento model obsahuje ďalšie údaje „zo skutočného sveta“; údaje o produkte a podrobnosti, príručky údržby / prevádzky, fotografie, údaje o záruke, príslušné webové stránky, informácie o výrobcovi, kontaktné údaje atď.
Vo Veľkej Británii sa termín 6D častejšie označuje ako AIR (Asset Information Requirements) alebo AIM (Asset Information Model).
Čo je digital twin (digitálne dvojča)?
Digital twin je koncept, ktorého myšlienkou je, že každá skutočná budova alebo štruktúra by mala zodpovedať informačnému modelu budovy. Ktorý by sa mal aktualizovať a udržiavať počas celého životného cyklu budovy alebo konštrukcie.
Normy
IFC (Industry Foundation Classes) vyvinutý spoločnosťou buildingSMART je od roku 2013 uznávaný ako oficiálna medzinárodná norma ISO 16739 .
Spojené kráľovstvo je lídrom v oblasti budovania informačného modelovania a medzinárodných štandardov. Normy, ktoré boli prvýkrát vyvinuté vo Veľkej Británii v roku 2007, tvoria základ medzinárodnej normy ISO 19650 , ktorá bola prvýkrát uvedená do života v januári 2019.
Zdroj: https://blog-bricsys-com.